Jak správně vybrat vlasec nebo kaprařské vlasce

Pokud jste začínajícím rybářem, zajisté si kladete otázku, jaký typ vlasce vybrat, který je ten správný. Bohužel na ni nelze odpovědět jednoznačně. Správný výběr vlasce je ovlivněn mnoha faktory, jak už to tak bývá. Je zapotřebí vzít v úvahu jaký druh ryby budete lovit, v jakém terénu bude vaše rybaření probíhat, vaše případné zkušenosti, a mnoho dalších aspektů pro to, abyste zvolili ten správný druh rybářského vlasce. 

Vlasce

 

Z čeho se vlasce vyrábí?

Pokud jde o materiál, ze kterého se současné vlasce vyrábí, v dnešní moderní době se využívají umělá vlákna a mezi nejčastěji používané materiály patří: nylon, polyethylen, polyvinildenfluorid, darcon nebo dyneema. Novinkou posledních let jsou pak vlákna vyrobená za použití nanotechnologií, která se nazávají nanofil

Monofilní vlasce se vyrábí z kopolymerových či polymiadových granulátů. Monofilní znamená, že jde o jeden jediný “pramen” daného vlasce, ve srovnání s pletenými šňůrami, jež se, jak již naznačuje jejich název, splétají z více pramenů. Při výběru monofilního vlasce byste měli vzít v úvahu níže uvedená fakta.

 

Jaká je ta nejvhodnější tloušťka vlasce?

Průměr vlasce je uváděn v setinách milimetrů a pohybuje se v rozmezí mezi 0,06 mm a 0,70 mm u těch standardně prodávaných vlasců. Velkou výhodou vlasce je, když jeho výrobce poskytuje tzv. kontrolovaný průměr. Bohužel, toto nabízí jen málo výrobců a tyto vlasce lze považovat za prémiové. Kontrolovaný průměr znamená, že vlasec má po celé své délce stejnou tloušťku a nemělo by se vám stát, že na něm najdete slabší místa.

Jak jsme již uvedli výše, je potřeba nejdříve vzít v úvahu, jaký druh ryb se chystáte lovit

vlasce-3

Jelikož lov kaprů je poměrně dost rozšířený mezi většinou z rybářů, budeme se tedy v našem článku věnovat tomu, jaký je nejvhodnější vlasec pro lov kaprů. 

Pokud jde tedy o kapry, jsou nejvhodnější a taktéž i nejčastěji používané vlasce, jejichž průměr se pohybuje v rozmezí 0,25 - 0,35 mm. Obecně platí, že vlasce se slabším průměrem jsou nenápadnější, ale díky svému menšímu průměru také slabší.

 

Není slabší jako slabší!

Slovem slabší ale rozhodně nemyslíme to, že by na vlasec o průměru 0,25 mm nebylo možné ulovit třeba i 20 kg rybu! Lze jej bez problému používat i na daleké vyvážky a vlasec během zdolávání funguje jako struna. Jeho průtažnost je dostatečná i pro zdolání kapitálních kusů. Zmíněná nevýhoda spočívá spíše v tom, že se snadněji prodře o případné překážky skryté pod vodní hladinou. 

Je důležité si také uvědomit, že na kmenový vlasec se ryba neloví. Kmenový vlasec hraje roli při zdolávání zaseknuté ryby. Nástrahy jsou navázány na speciálních montážích a jsou od vlasce odděleny obratlíkem. 

 

Berte v úvahu i váš naviják!

Při výběru vlasce dle jeho tloušťky je ještě potřeba brát v úvahu jednu věc a tou je velikost vašeho navijáku a to, kolik vlasce do něj zvládnete navinout. Pokud máte například naviják s průměrem cívky 60, vleze se vám do ní cca 200 m vlasce o průměru 0,30 mm. Z toho důvodu, pokud máte menší naviják, ale chcete s ním lovit i na větší vzdálenosti, logicky musíte zvolit vlasec s menším průměrem. Naopak v případě, že disponujete velkokapacitním navijákem, klidně můžete sáhnout i po vlasci s průměrem 0,40 mm.

 

Měkký nebo tvrdý vlasec?

Další důležitou vlastností pro lov ryb je tvrdost, či měkkost daného vlasce. Podle tvrdosti dělíme vlasce na měkké a tvrdé. Můžete se setkat i s ultra tvrdými či středně tvrdými vlasci. 

Měkké vlasce

Jak již sám název napovídá, jedná se o jemný a pružný vlasec, který se nekroutí a pod vodou se chová nenápadně. Je perfektní pro prezentování nástrahy, neboť mu ryby důvěřují. Samozřejmě, jelikož je měkký, má také i poměrně vysoké procento roztažnosti a díky tomu není vhodný pro úplně všechny techniky používané pro lov kaprů. 

Máte-li v úmyslu lovit pomocí nahazování a budete házet na velké vzdálenosti, je pro vás vhodný měkký a jemný vlasec. Díky jeho vlastnostem bude jeho odvíjení z cívky navijáku bezproblémové, stejně tak i jako jeho lehký průchod očky vašeho rybářského prutu. 

Měkké vlasce dále nachází uplatnění i při rybolovných technikách jako je lov na plovák, lov násadových kaprů klasicky na krmítko, či při lovu na jemné udice, během kterého díky své roztažnosti poměrně dobře tlumí výpady ryb.

 vlasce-2

Tvrdé vlasce

Jedná se o vlasce, které mají výrazně menší roztažnost a také i jejich potápivost je mnohem nižší. Jsou proto často používány při lovu na velké vzdálenosti. Jejich použití je velmi vhodné při lovu kaprů, kdy je zapotřebí nástrahu vyvážet na vzdálenost větší než 100 m. Jejich malá roztažnost zaručuje dokonalý zásek i na takto velkou vzdálenost. 

 

Splétaná šňůra

Tato šňůra nepatří mezi vlasce, ale je nezbytné ji zmínit, pokud jde o lov kaprů. Hlavními výhodami splétaných šňůr jsou jejich vysoká pevnost i při velmi malém průměru a především nulová průtažnost. Má pochopitelně i své nevýhody. Tou nejhlavnější z nich je to, že je pod vodou mnohem hlučnější než klasický vlasec, což je při lovu v proudu dosti podstatná věc. Druhým poměrně výrazným negativen těchto pletenek je to, že kladou v proudu mnohem větší odpor a zachycuje se na ně výrazně více nečistot. Šňůry se také dost často zařezávají do překážek, jako jsou například potopené stromy. Vlasec po nich naopak mnohem snadněji sklouzne. 

Šňůry

 

Nanofil

Jedná se o vlasec, který se vyrábí pomocí nanotechnologie. Jeho nespornou výhodou je to, že disponuje v podstatě všemi pozitivními vlastnostmi a výhodami jak vlasců samotných, tak i splétaných šňůr. Dalo by se tedy říct, že je to vlasec mající vlastnosti šňůry. Jeho roztažnost je téměř nulová, nosnost poměrně vysoká a to i při malých průměrech. 

Nosnost vlasce

Častou chybou začínajících rybářů je to, že se při koupi vlasce rozhodnou pro ten nejlevnější z nich a kromě ceny je zajímá pouze jeho nosnost. Myslí si totiž, že pokud jim zasekne ryba o váze například 10 kg, musí tuto váhu unést i jejich vlasec. To je ovšem omyl, neboť ryba nedokáže vyvinout takovou sílu, jako sama váží. To byste ji museli vytáhnout z vody rukou kolmo vzhůru. Svou roli zde hraje i udice, brzdy navijáku a v neposlední řadě i zkušenost rybáře. 

Jinak řečeno, při výběru vhodného vlasce byste měli brát ohled spíše na jeho kvalitu a nikoliv na jeho nosnost. Ta mnohdy navíc ani nebývá ve skutečnosti tak extrémní, jak uvádí výrobce na jeho obalu. 

 

Je lepší transparentní nebo barevný vlasec?

Výběr vhodné barvy vlasce je dalším z velmi důležitých faktorů, který mnoho rybářů podceňuje. Nenápadnost vlasce pod vodou je velmi důležitá a to hlavně u starých a opatrných ryb. Ty totiž na barevné vlasce reagují. Je také pochopitelně důležité, kde jim vaši nástrahu nabízíte. Lovíte-li ve větších hloubkách, či v mírně zakalené vodě, tak barva vlasce až tak velkou roli nehraje. Právě naopak je tomu v čisté a průzračné vodě. Je tedy třeba i toto mít na zřeteli. 

A nejedná se jen o barvu koncové montáže, Ryby před tím, než zamíří k nástraze samotné a tuto pak nasají, plavou kolem dokola a mohou si tedy kmenového vlasce všimnout. Proto je jeho vhodně zvolená barva opravdu důležitým faktorem pro váš úspěšný rybolov.

 

Nejméně nápadný je fluorocarbon

Materiál tohoto vlasce je složený z prvků carbonu a fluoridu. Díky tomu je pro ryby jednoduše špatně viditelný. Dále má tu vlastnost, že je extrémně potápivý, neboť jeho základní sloučenina je o 75% hustší než voda samotná. Má minimální ohebnost a je proto vhodný pro přímý kontakt s lovenou rybou. Na druhou stranu, tato jeho tvrdost může způsobovat problémy během vázání uzlů. 

Tento vlasec se využívá i k sestrojení koncových montáží, je však ale vhodné navázat jej i pár metrů před olovo, jako takzvaný šokový vlasec. Díky tomu, že je těžší, dojde k jeho položení se na dno a pro ryby se tak stává v podstatě neviditelným. 

vlasce-1

 

Jakou barvu kmenového vlasce tedy vybrat?

V současné době se vlasce vyrábějí v různých barevných provedeních. Na trhu naleznete i vlasce bezbarvé. Jedná se o velmi nenápadné vlasce, které jsou pod vodou opravdu slabě viditelné. Jejich nevýhodou je to, že je nevidíte ani vy sami. Vlasec totiž potřebujete vidět hlavně při zdolávání ryby, abyste zjistili, kterým směrem táhne. To může být poměrně velkým problémem hlavně při nočním rybaření. Není snad nic horšího, než když nevidíte, kde se zaseknutá ryba nachází. 

Z tohoto důvodu se při nočním rybolovu dosti často používají barevné vlasce. Žluté, rudé, či jinak barevné vlasce jsou při světle čelovky jasně viditelné, což značně pomáhá jak při zdolávání samotném, tak i při vývodu vašich nástrah. Máte-li strach z toho, že vámi lovená ryba pod vodou tento vlasec uvidí, vyřešte to tak, že použijete několik metrů koncové šokové šňůry, případně použijte nenápadný fluorocarbon. 

Existují dnes již dokonce i vlasce, které jsou pro vás viditelné, avšak po potopení se pod vodu se stanou neviditelnými. Jedním z těchto vlasců je například rudý vlasec značky Quattron. jedná se o transparentní rudý vlasec s vynikajícími vlastnostmi. Jeho rudé zbarvení, které jej činí snadno identifikovatelným a rozpoznatelným nad vodou pro rybáře, mizí v hloubce  cca 1,3 m a díky tomu je posléze pro ryby neviditelný. 

 

Šokové vlasce

Pro absorpci síly během zdolávání zaseknuté ryby, případně při nahazování, se používají takzvané šokové vlasce, které jsou někdy označovány i jako surfové. Tyto vlasce jsou výrazně pevnější, než ty kmenové a díky tomu lépe snesou výpady vámi zdolávané ryby nebo šoky při extrémním přetížení, jež vzniká zejména u dlouhých náhozů. Obvyklé je spojení kmenového vlasce o průměru 0,3 mm s šokovým vlascem od 0,4 mm. Nejčastěji se používá pro šokové vlasce průměr 0,6 mm. 

Tyto šokové vlasce se stávají vynikajícími pomocníky hlavně při zdolávání ryb mezi různými překážkami. Tvoří-li poslední metry vlasce před rybou vlasec šokový, máte větší předpoklady pro úspěšné zdolání úlovku i v členitém prostředí, jako jsou například vodní trávy, pole mušlí, kameny, či jiné vodní překážky, na kterých byste o svůj úlovek mohli přijít. 

 

Šokové ujímavé vlasce

Jedná se ve své podstatě o klasický šokový vlasec, který je vylepšený, a to tím způsobem, že z původního průměru, např. 0,28 mm plynule přechází na tloušťku např. 0,6 mm. Řečeno jiným způsobem, tyto vlasce mají na jednom konci tloušťku vlasce kmenového a na druhém pak toho šokového. Což přináší tu výhodu, že při navazování takového návazce spojujete přibližně stejné tloušťky jako je ten kmenový. Při použití klasického šokového vlasce by se mohlo stát, že vám vznikne velký uzlík, jenž následně může dělat problémy při nahazování. 

 

Pár slov závěrem

Správný výběr vlasce je rozhodně něčím, co byste neměli podcenit. Doufáme, že jsme vám v našem článku tuto problematiku alespoň nepatrně přiblížili a poskytli vám pár užitečných rad k vašemu výběru. 

Pokud byste si ale přesto nebyli docela jistí a stále váháte nad opravdu širokou nabídkou vlasců na dnešním trhu, nebojte se nás kontaktovat. Rádi vám poradíme a pomůžeme vám vybrat si ten nejvhodnější vlasec pro vás z naší nabídky.

Vlasce