Základní a povinná výbava rybáře

V našem článku se společně podíváme na to, jaká je základní a povinná rybářská výbava. Rozebereme si, co patří to takzvané povinné výbavy rybáře a co do té základní, bez níž by byl lov samotný v podstatě nereálný.  

Základní rybářská výbava se odvíjí také od toho, jakou rybolovnou technikou budete chtít chytat. Je proto tedy těžké přesně stanovit, co vše do základní výbavy patří, ale ty nejdůležitější věci, které jsou potřeba vždy a všude, si společně rozebereme. 

Do povinné výbavy patří pouze tři věci a těmi jsou: pean, metr a podběrák. Vše ostatní, co v našem článku uvedeme a rozebereme, je pak výbavou základní.

 

Rybářský prut

Je rozhodně tou nejzákladnější věcí, kterou každý rybář nutně potřebuje. Bez prutu rybu prostě neulovíte. Rybářských prutů existuje mnoho druhů, a volba toho správného závisí na rybářské technice, pomocí níž se chystáte lovit. Mezi ty základní patří pruty přívlačové, pruty pro lov pomocí rybářské techniky plavaná, pruty muškařské, kaprové, či sumcové. Pro mořský rybolov se používají pruty mořské.

Pruty

 

Naviják

I naviják je nedílnou součástí základní rybářské výbavy. Tyto rozlišujeme také na několik tipů, a to na navijáky s přední brzdou, se zadní brzdou, multiplikátory a baitrunnery. 

Navijáky s přední brzdou se používají k lovu větších ryb a jejich výhoda spočívá v tom, že se dají navíjet pomocí jedné ruky, zatímco v té druhé držíte váš prut. Pro lov středních a menších ryb jsou vhodné navijáky se zadní brzdou, které jsou mnohem citlivější.

navijak

Multiplikátory se používají k lovu sumců, či při mořském rybolovu a jejich hlavní charakteristikou je, že mají velkou kapacitu cívky a silné převody. Poslední kategorii jsou baitrunnery, neboli volnoběžky. Disponují jak přední tak zadní brzdou, které fungují nezávisle na sobě. Přední brzda je určena ke zdolávání, volnoběžná pak k nastavení odporu při záběru ryby. 

Navijáky

 

Vlasec nebo šňůra

Vlasce a šňůry jsou další nezbytnou výbavou, chcete-li pomocí prutu s navijákem vytáhnout rybu z vody ven. Volba mezi vlascem, či šňůrou se odvíjí od druhu vámi zvoleného rybolovu. Pro rybolovnou techniku na položenou, tedy chytání převážně kaprů, jsou určeny spíše vlasce, naopak pro techniku přívlače a lov štik jsou vhodnější pletené šňůry, a to z důvodu jejich vyšší citlivosti. Ve srovnání s vlascem nemá šňůra žádnou průtažnost a vy tak můžete cítit každou překážku ve vodě stejně dobře jako kousance od lovených ryb. 

Bižuterie

 

Podběrák

Další položkou, která tentokrát patří do výbavy povinné, je podběrák. Jeho hlavní funkce spočívá v šetrném vytažení ulovené ryby ven z vody. I v případě, že z nějakého důvodu podběrák nepoužíváte, musíte jej mít vždy při sobě během rybolovu. 

podberak

I zde platí, že se podběráky svým tvarem a velikostí liší podle toho, pro jakou rybolovnou techniku jsou určeny. Je logické, že pro metrového kapra, uloveného v rybníce, budete potřebovat jiný druh podběráku, než pro pstruha, uloveného na řece. 

Podběráky

 

Pean, neboli vyprošťovací kleště

Vyprošťovací kleště patří do povinné výbavy všech rybářů. Používají se k jednoduššímu vyproštění háčku z tlamy ulovené ryby. V některých případech, především pokud vám ryba dobře zasekne, je možné háček vytáhnout i bez použití peanu. Ale může se stát i to, že ryba sní nástrahu velmi rychle a háček se tak dostane hluboko a bez peanu si s jeho vytažením prostě neporadíte. 

Při lovu dravých ryb, tedy například štik, důrazně doporučujeme používat pean vždy. Jizvy na rukou způsobené kousnutím štiky, či jiné dravé ryby, se mohou hojit opravdu dlouho, klidně i několik týdnů. 

Metr

Jedná se o poslední položku z tzv. povinné výbavy rybáře. Metr slouží k tomu, abyste změřili délku vámi ulovené ryby. Naprostá většina ulovených ryb má tzv. spodní míru, tedy měří méně, než by měla, a je tedy nezbytné vrátit ji setrně zpět do vody. Některé ryby v určitých revírech mají i horní míru. Například kapr nad 70 cm musí být taktéž vrácen co nejšetrnějším způsobem zpět do vody. 

Háčky

Neméně důležitou součástí základní výbavy jsou i háčky. A to poměrně velké zásoby nejrůznějších velikostí háčků. Každý jednotlivý háček by měl být nejen velmi pevný, ale především i dostatečně ostrý, aby bylo vaše rybaření úspěšné. 

nastrahy

Návnady a nástrahy

Přestože návnady a nástrahy nepatří mezi povinnou výbavu, bez kvalitní nástrahy byste rybu jen těžko chytili. I tyto se dělí podle druhu rybolovné techniky, kterou se chystáte lovit. Pro lov kaprů jsou určeny kvalitní bollies, peletky nebo kukuřice. Máte-li v úmyslu lovit dravé ryby za pomoci techniky lov přívlačí, volte umělé druhy nástrah, jako jsou třpytky, woblery, či gumové napodobeniny malých živočichů a rybek. 

Nástrahy

Rybářské tašky a jiné obaly

Pokud bude mít rybář veškeré své vybavení na jednom místě, bude se mu toto mnohem lépe přenášet z místa na místo. Pouzdra na rybářské pruty mají nejen tu výhodu, že se díky nim pruty snadněji přenášejí, ale také je během transportu chrání před nechtěným poškozením. Existují obaly na jeden prut, nebo i na několik prutů, je zapotřebí pohlídat si především správnou délku příslušného obalu. Tato se pak odvíjí od délky vašeho prutu ve složeném stavu. Například pro 2 metrový prut, který se dá rozložit na dva díly vám bude stačit metrový odal, máte-li však 4 metrový dvoudílný prut, budete potřebovat obal o celkové délce dvou metrů.

Pokud jde o nástrahy, návnady a další rybářskou bižuterii, je ideální skladovat je v přenosné krabičce. Ideální jsou krabičky určené přímo pro rybáře, jenž disponují přihrádkami různých velikostí. Správná organizace totiž šetří váš čas i vaše nervy během chystání jednotlivých nástrah. 

Pokud jde o samotný transport, opravdu efektivními a praktickými jsou rybářské batohy. Případně si můžete pořídit rybářskou tašku, do níž si pohodlně schováte veškeré boxy a potřebná pouzdra.

Tašky, batohy, obaly, pouzdra

kreslo

Rybářská židle či křeslo

Mít si kam sednout při rybolovu, to je rozhodně velmi důležité. Proto k základní rybářské výbavě bezpochyby patří i pohodlné a snadno přenosné rybářské křeslo, případně rybářská židle. Pokud jde o techniku lovu na přívlač, tak židli v podstatě nevyužijete, ale při lovu na položenou se vám bude bezesporu hodit k relaxování při čekání na záběr. Navíc je výhodou, že jak židle, tak i křeslo můžete následně využít i při obyčejném kempování. 

Rybářská křesla

Podložka

Další věcí, kterou během rybolovu dozajista oceníte, je pak podložka, na které snadno a rychle zbavíte ulovenou rybu háčku. Ideální je materiál, který odpuzuje vodu a na němž se vám ulovený kus jen tak snadno nevysmekne. 

Podložky pod ryby

 

… a jiné

Každý druh rybolovu, jak jsme již uvedli výše, má svá specifika. Chystáte-li se například na lov kaprů, nemělo by vám chybět olůvko, které je důležité pro to, aby vám ryba dobře zasekla. Pro muškaření, jenž je právem označováno za vrcholnou rybářskou disciplínu, je rozhodně nezbytné vybrat správný muškařský prut a naviják. 

Tolik tedy k výbavě jako takové a nyní se podíváme, co dalšího budete pro rybaření potřebovat. Rozhodnete-li se navštívit některý z takzvaných svazových revírů, budete rozhodně potřebovat následující:

 

 • rybářský lístek,
 • platnou povolenku k lovu,
 • průkaz totožnosti.

 

Tyto dokumenty jsou nezbytné proto, aby jste mohli rybařit ve svazových vodách. Co je to vlastně rybářský lístek? 

 

Rybářský lístek

Jedná se o doklad o tom, že jste splnili příslušné náležitosti k tomu, abyste mohli rybařit. Vydá vám jej obec s rozšířenou působností v místě vašeho trvalého bydliště. Vydání rybářského lístku je zpoplatněno a doba jeho platnosti může být 1, 3 nebo 10 let. Můžete si také zakoupit celoživotní rybářský lístek. Podmínkou k jeho získání je složení zkoušky ze znalosti legislativních pravidel výkonu rybářského práva. Od roku 2018 je zde i možnost pořízení krátkodobého rybářského lístku, která má platnost pouhých 30 dní. Jeho výhodou je to, že u něj nejsou tyto zkoušky vyžadovány. 

 

Povolenka

Povolenku k lovu si můžete zakoupit na místní organizaci Českého Rybářského Svazu (ČRS). Jste-li jeho členem, vydají vám členskou povolenku, v případě že nikoliv, obdržíte ztv. nečlenskou. Těchto povolenek je opravu mnoho druhů. Dělí se podle různých kritérií, a to na:

 • povolenky dle územní platnosti: územní, celosvazové, celorepublikové,
 • typů revírů: pstruhové a mimopstruhové,
 • věku držitele: dětské, pro mládež a pro dospělé,
 • či délky jejich platnosti: od těch jednodenních, až po ty platné jeden kalendářní rok.

Při nákupu dané povolenky obdržíte i soupis revírů, který je její pevnou součástí a je nutné mít ho během lovu vždy sebou!

Posledním z uvedených dokumentů je pak platný průkaz totožnosti každého rybáře, který je také zapotřebí mít při lovu vždy sebou. Při kontrole rybářskou stráží jej budete potřebovat.

Před tím, než začnete s lovem samotným, ideálně ještě doma před tím, než vůbec na ryby vyrazíte, je rozhodně vhodné podrobně prostudovat podmínky pro lov v daném revíru. V některých revírech může být požadované vybavení blíže specifikováno, či pozměněno nebo rozšířeno. 

Další rybářská výbava

Výše uvedená rybářská výbava je tou nejnutnější, případně povinnou. Podle druhu rybolovné techniky, či vašich preferencí a případných zkušeností, je vhodné zvážit, zda budete potřebovat například i některou z těchto věci:

 

  • splávky (na stojatou, i mírně tekoucí vodu)
  • sadu drobných olůvek
  • nůž nebo nůžky

 

 • vezírek
 • holínky, prsačky
 • rybářské držáky prutů.

 

Slovo závěrem

V našem článku jsme vás provedli povinnou výbavou každého rybáře, také jsme si ujasnili, co patří do výbavy základní a podívali jsme se i na potřebné písemné a formální náležitosti, které musíte splnit před rybolovem samotným a mít během něj u sebe.

Pokud toto vše splníte, uvidíte, že si při této uklidňující činnosti perfektně odpočinete a dokonale si vyčistíte hlavu od stresu, který sebou přináší dnešní hektický způsob života. 

Pokud byste měli jakékoliv dotazy, ať již k něčemu z toho, co jsme uvedli výše, nebo k čemukoliv z rybářské terminologie, neváhejte a obraťte se na nás!